Każdy, kto zignoruje sztuczną inteligencję, spotka ten sam los, co tych, którzy zignorowali Internet
Internet wymazał granice. Wywołał rewolucję tak transformacyjną, że napisałem w mojej książce If It's Smart, It's Vulnerable, która została opublikowana latem 2022 roku, że zostaniemy zapamiętani jako pierwsi ludzie, którzy weszli do sieci. Myliłem się
Zostaniemy zapamiętani jako pierwsi ludzie, którzy mieli dostęp do sztucznej inteligencji.
Trzy obroty jednocześnie
Internet był tylko pierwszą z trzech rewolucji, które miały miejsce mniej więcej w tym samym czasie, co doprowadziło nas do eksplozji sztucznej inteligencji, której obecnie doświadczamy.
Przeniesienie niemal każdej informacji do Internetu pomogło przekształcić całą zawartość, która istniała na papierze, w dane. Druga rewolucja była częścią pierwszej i dała nam możliwość przechowywania wszystkich tych danych. Nazywamy to “chmurą”. Trzecia rewolucja prawdopodobnie znajduje się teraz w Twojej kieszeni. Nie chodzi o sam telefon. To moc obliczeniowa, która w nim drzemie. Typowy smartfon z 2023 roku byłby jednym z 500 najlepszych superkomputerów na świecie zaledwie 20 lat temu.
W rezultacie możemy teraz nauczyć komputery tworzenia obrazów, które nie są ograniczone kreatywnością, i mamy duże modele językowe, które mogą mówić wszystkimi ludzkimi językami. W ciągu około dekady będziemy w stanie wybrać dowolnego aktora do roli w dowolnym filmie, który chcemy obejrzeć na Netflix. Ostatecznie sztuczna inteligencja może być również wykorzystywana do leczenia raka, rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatu i przepisywania własnego kodu w celu ciągłego doskonalenia się.
Drugi najbardziej inteligentny gatunek
Co to dla nas oznacza? Czy celowe uczynienie z siebie drugiego najbardziej inteligentnego gatunku na planecie jest mądrą decyzją? Jak istoty ludzkie, z naszą średnią inteligencją 100 IQ, mogą przewidywać, że nadludzkie SI z miliardowym IQ będą się zachowywać?
To, co możemy teraz zrobić, to zastanowić się, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być wykorzystywana i niewłaściwie wykorzystywana. Ponieważ jeśli tego nie zrobimy, możemy być pewni, że zrobią to nasi konkurenci i oszuści, którzy mogą wykorzystać sztuczną inteligencję.
PORADA EKSPERTA
“Zostaniemy zapamiętani jako pierwsi ludzie, którzy mieli dostęp do sztucznej inteligencji”.
Mikko Hyppönen
Główny doradca ds. badań
Helsinki, Finlandia