Przemoc fizyczna
Jeśli twoje dziecko widzi, że na ulicy dochodzi do przemocy np. kilkoro ludzi bije się, może zareagować na dwa sposoby. Jeśli czuje się zagrożone, powinno uciec w bezpieczne miejsce. Jeśli czuje się bezpieczne, może wezwać policję lub straż miejską. Najłatwiej zrobić to, dzwoniąc na 999, 112.
Zapobieganie przemocy fizycznej w internecie polega głównie na tym, że dziecko nie powinno samo publikować ani nigdzie wysyłać zdjęć czy filmów zawierających sceny przemocy. Nie powinno także wyszukiwać takich treści w wyszukiwarce internetowej – w tym celu należy wypracować z dzieckiem jego własne, pozytywne zainteresowania oraz pokazać różnicę między przemocą fizyczną a „walką" pokazaną np. na filmie (w internecie jest wiele ujęć, pokazujących, że albo aktorzy udają, albo zamiast nich walczą kaskaderzy: osoby specjalnie wytrenowane, które potrafią w ostatniej chwili zmniejszyć siłę ciosu do minimum). W przypadku gier komputerowych ze scenami walk, sprawa jest jasna: mogą być one obrazami przemocy, mimo że nie dotyczą prawdziwych osób.
Specjalne oznaczenia umieszczone w widocznym miejscu opakowania, okładki lub strony informacyjnej o grze wskażą sugerowaną odpowiedniość gry do wieku i rozwoju emocjonalnego dziecka. Warto też wyjaśnić pojęcie „nadmiernej, nieuzasadnionej siły", pozytywnej i negatywnej roli siły (jej przydatności, rozwijania, używania) w codziennym życiu oraz długoterminowej skuteczności utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi na drodze wymiany dóbr/korzyści i negocjacji – zamiast zabierania siłą, kradzieży, manipulacji.