Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas letnich wakacji

Lato to czas beztroskich wakacji, na które czekamy cały rok. Podczas aktywnego wypoczynku warto pamiętać o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Nikt z nas nie spodziewa się zgubienia w górach czy wypadku podczas wyjazdu nad morze lub jezioro, jednakże należy być przygotowanym na wystąpienie takiej sytuacji. Co warto wiedzieć?

Zintegrowany System Ratownictwa

Od 15 lat razem ze służbami ratowniczymi TOPR, GOPR, WOPR i MOPR wspieramy rozwiązania pozwalające ratować ludzkie życie. Najefektywniejszym elementem współpracy z tymi organizacjami jest Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalne numery ratunkowe oraz aplikację Ratunek.

Numer ratunkowy nad wodą i w górach

W sytuacji alarmowej podczas urlopu nad morzem lub jeziorem należy dzwonić pod numer 601 100 100. Jeśli natomiast wypadek wydarzy się w górach skontaktuj się ze służbami ratunkowymi wybierając 601 100 300.

Z numerami ratunkowymi można połączyć się bezpłatnie z telefonów komórkowych i stacjonarnych u operatora sieci Plus. Jedenaście Centrów Koordynacji pełni całodobowe dyżury i są w gotowości do przyjęcia zlecenia o każdej porze.

Aplikacja Ratunek

W sytuacji zagrożenia uruchom aplikację Ratunek. Aplikacja jest darmowa i jest dostępna na urządzenia z systemem operacyjnym Android i iOS. Największą zaletą tej aplikacji jest funkcja umożliwiająca służbom ratunkowym namierzenie lokalizacji osoby dzwoniącej. To niezwykle ważne, ponieważ często potrzebujący pomocy nie potrafią sprecyzować miejsca, w którym się znajdują, co utrudnia i opóźnia podjęcie akcji ratunkowej.

Aby wezwać pomoc należy wykonać cztery proste kroki:

  1. Wybierz swoją lokalizację – woda lub góry
  2. Wezwij pomoc naciskając trzy razy przycisk - aplikacja połączy Cię z numerem ratunkowym
  3. Wyślij ratownikom swoją lokalizację SMS-em
  4. Potwierdź SMS-owo lub telefonicznie swoje wezwanie

Aplikacja Ratunek to nie tylko ułatwienie dla Ciebie, ale również dla ratowników. Dzięki niej są oni w stanie określić Twoje położenie z dokładnością do 3 metrów oraz to, czy się przemieszczasz. Za pośrednictwem aplikacji mają możliwość skontaktowania się z Tobą głosowo lub SMS-owo, a nawet mogą sprawdzić jaki jest stan Twojej baterii w telefonie.